O autorze



To ja, Karol. Uczę fotografii i uczę się fotografii. W obydwu wypadkach - mam nadzieję, że nigdy nie przestanę tego robić.

Mieszkałem w wielu miejscach, choć wziąłem się z Warszawy. Swoje dziecięce życie zacząłem na dobre obejmować świadomością, gdy z dziadkami przeprowadziłem się do muzułmańskiej Turcji. Pewnie te nietypowe koleje losu nauczyły mnie tolerancji i ciekawości innych kultur i tradycji.

Ukończyłem Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom licencjacki zrobiłem z fotografii klasycznej, dziś można by powiedzieć: analogowej. Dyplom magisterski zrobiłem już aparatem cyfrowym na katedrze fotografii reklamowej.

Zanim zostałem fotografem, pracowałem przez jakiś czas jako dziennikarz, a nawet pisałem bajki. Kto wie, może część młodszych moich młodszych czytelników się na nich wychowała.

Nie tylko robię zdjęcia. Już od dobrych kilku lat (zdaje się, że ośmiu) uczę zdjęcia robić. Daje mi to wielką frajdę. Na studiach nauczyłem się, że człowiek rozwija się dzięki fotografii, a jego umiejętności rosną nie tylko dzięki praktyce lecz często dzięki wymianie poglądów, informacji. Mam więc nadzieję, że nauczę się czegoś od Was, drodzy czytelnicy, tak jak ja staram się dzielić moją wiedzą z Wami.

Pracowałem w warsztatach unijnych ucząc polską i zagraniczną młodzież, prowadziłem warsztaty fotograficzne dla biednych i bogatych, dużych i małych. Uczyłem robić zdjęcia, i babcie (czy dziadki), i ich wnuczki.

Moja wizja fotografii jest prosta. Obraz jest językiem. Ma swoje słownictwo i gramatykę. To ma swoje implikacje. Język stanowi o naszej świadomości. Im lepiej go znamy, tym pełniej możemy się wyrazić. Tym wrażliwsi jesteśmy na życie.

Powiedzieć, że fotografia wzbogaca nasze życie, to palnąć banał. Fotografia wzbogaca nasze życie tak, jak żadne inne medium na tym świecie - to dosadnie stwierdza istotę rzeczy.

Fotografia jest wynalazkiem, a działanie w ramach tego medium, to jeden z bardziej niezwykłych mariaży umiejętności człowieka i zdobyczy technologii. Mamy szczęście żyć w niezwykłych czasach, gdy rewolucja techniczna trwa w skali, którą można by tylko porównać do momentu, gdy fotografię wynaleziono.

Doświadczamy niezwykłego momentu w dziejach. Fotografia cyfrowa zrodziła nowe możliwości, aparat stał się na nowo ogólnie dostępny, co doprowadziło do popularyzacji medium. Z drugiej strony, skoro każdy może robić zdjęcia, to jak przebić się w gąszczu świetnych, dobrych, złych i bardzo złych zdjęć? Skoro każdy może nacisnąć guzik, to jak poznać naprawdę wartościową pracę? O dziwo, te pytania nie pojawiły się dziś - są tożsame z fotografią od chwili jej narodzin.

Mam nadzieję, że uda mi się zaciekawić, tych którzy do tej pory zdjęciami się za bardzo nie zajmowali. Początkujących fotografów chciałbym zachęcić do ambitniejszej pracy. A profesjonalistów zapraszam do dzielenia się wiedzą i opiniami.

Miłej lektury,

Karol Grodecki

Portfolio: Fajn Arts Foto - fafoto.pl
FajnArtsFoto na tumblr 
Facebook